Fotó: Magánarchívum
A mögöttünk hagyott tanévben, az iskolai sportok terén miben sikerült előrelépni?
A szabadidősportot tekintve egy komplex rendszerben gondolkodunk. Ennek részeként már óvodás kortól igyekszünk megteremteni a mozgás és a sport lehetőségét a gyerekeknek. Több évre visszanyúló, jó kapcsolatunk van az Ovi-Sport Alapítvánnyal, aminek köszönhetően közös költségvállalással alakítottunk ki kilenc önkormányzati fenntartású intézményben speciális pályát a kicsiknek, ebből kettő éppen az elmúlt nevelési évben készült el. Ezeken több labdajáték alapjait lehet megtanulni, de általános mozgáskoordinációs feladatok is végezhetők rajtuk, illetve nagyon fontos, hogy sok óvodapedagógus részt vett egy ehhez kapcsolódó képzésen is, így nemcsak az infrastruktúra, hanem a szakmai háttér is biztosított ahhoz, hogy az óvodások ügyesedjenek. Tudomásul kell vennünk, hogy a világ változik: lehet, hogy a mi gyermekkorunkban elég volt egy grund és egy labda ahhoz, hogy minden szabadidőnket focizással töltsük, de gyermekeink számára ez már nem ilyen egyértelmű. Számos szórakozási lehetőség közül válogathatnak, ezért meg kell nekik mutatnunk, milyen élvezetes is a sport. De az iskolákban is igyekszünk méltó körülményeket teremteni a színvonalas sportoláshoz. Az elmúlt években kilenc oktatási intézményben végeztünk energetikai felújítást, minden esetben a tornaterem is megújult. Ez nemcsak esztétikai kérdés egyébként, hiszen például a pálya borításának cseréjével biztonságosabbá is válik a sportolás. Az iskolai sportot érintő infrastrukturális fejlesztéseink koronája pedig az Epreskerti Általános Iskola új tornacsarnoka, aminek a most véget ért tanévben egy fontos mérföldkövét értük el, hiszen elkezdődött a terület előkészítése, hamarosan pedig a munka látványos része is elindul. Amit pedig még mindenképpen ki kell emelnünk az elmúlt időszakból, az az Úszó Nemzet Program. A Magyar Úszó Szövetség célul tűzte ki, hogy az általános iskola harmadik évfolyamáig minden gyermek tanuljon meg úszni. Ez egy nagyon összetett projekt, aminek a tesztfázisában mi is részt veszünk, így ebben a tanévben a debreceni gyerekeket már szeptember óta szervezetten, tanórai keretek között utaztatjuk a sportuszodába és az intézményekbe vissza. A tapasztalataink abszolút pozitívak: az úszás a legegészségesebb sportág, ezért is fontos, hogy mentesítsük a szülőket az alól, hogy időt és pénzt kelljen áldozniuk gyermekeik úszásoktatására. Hasonló elven együttműködünk a Debreceni Tankerületi Központtal is: minden második osztályos kisdiák tanórai keretek között vehet részt korcsolyaoktatáson. Mi ehhez biztosítjuk a lehetőséget két jégcsarnokunkban.
Milyen infrastrukturális fejlesztések valósultak meg az elmúlt egy évben, amelyekkel bővült a gyerekek sportolási lehetősége?
Az intézményi fejlesztéseken túl nagy hangsúlyt fektettünk a közelmúltban a közterületi sportolási lehetőségek bővítésére is. Ebben óriásit tudtunk előrelépni a Zöld Város Programnak köszönhetően. A tíz városrészt érintő, hatmilliárd forintos program nagy része befejeződött, ennek részeként összesen több mint 20 sportpályát építettünk vagy újítottunk fel 2019 óta. Ezek többsége egyébként lakótelepek közelében van, így a nem kertes házban élő gyerekek és családok számára is több lehetőség adódik a szabadidő tartalmas eltöltésére, focizásra, kosárlabdázásra vagy éppen pingpongozásra. Nem beszélve arról, hogy ezek közösségépítő terek is lettek. A Vénkert önkormányzati képviselőjeként látom a körzetemben is, hogy akár egésznapos, több száz embert megmozgató programokat lehet szervezni egy-egy sportrendezvény köré, ilyen volt legutóbb a Vénkerti Foci Fieszta is. A sportpálya-fejlesztések mellett talán a leglátványosabb beruházások közé tartoznak a szabadtéri kondiparkok, amik nem kifejezetten a gyermeksporthoz kapcsolódnak, de mivel középiskolások is előszeretettel használják ezeket, érdemes megemlíteni. Jelenleg több mint 30 helyszínen, a város szinte minden pontjáról elérhető távolságban vannak most már fitneszparkok, így aki sportolni szeretne, az tényleg ideális körülmények között teheti ezt meg.
Tanulóink rendszeres résztvevői a Diákolimpiának. Mennyire elégedett az elért eredményekkel?
Mi, debreceniek hagyományosan szeretjük a sportokat, és különösen fontosnak tartjuk az eredményeket is. Hozzászoktunk ahhoz, hogy a vidéki sport fellegvára vagyunk, hogy első osztályú sportcsapataink, bajnokaink, olimpikonjaink vannak, és nem is nagyon szeretjük alább adni az első helynél. Azt gondolom azonban, hogy az utánpótláskorú sportolóinknál óvatosan kell bánnunk az elvárásokkal. A korábban említett okok miatt meg kell becsülnünk azt, ha egy gyermek sportol, netán edzésre is jár, szorgalmasan készül a versenyekre, és meg is méretteti magát. Ebben a korban a legfontosabb, hogy élvezzék a mozgást, szeressék azt, amit csinálnak, és akkor se forduljanak el a sporttól, ha az eredmények nem az elképzelések szerint alakulnak. Mi a felkészülési lehetőséget igyekszünk megteremteni a már említett fejlesztésekkel, vagy azzal a széles sportlétesítmény-hálózattal, amit üzemeltetünk. Illetve évről-évre több országos döntőnek is otthont adunk, az is motiválhatja a diáksportolókat, hogy utazás nélkül, saját szeretteik előtt, ismert körülmények között mérettethetnek meg. A kiemelkedő eredményeket elért ifjú sportolóinkat pedig megbecsüljük. A Békessy Béla sportösztöndíjat azért hoztuk létre 2016-ban, hogy támogassuk a nemzetközi szinten is eredményes tehetségeinket. A vívó Battai Sugár Katinka, vagy éppen a karatéka Balázs Panni is fiatal, kevésbé ismert sportolóként kapta meg először az ösztöndíjat, idén pedig már mindketten felnőtt szinten is meghatározó eredményekkel hálálták meg az elismerést.
Debrecen város vezetése az elmúlt években sokat tett azért, hogy a diákok körében népszerűsítse a sportot. Hogy látja, nőtt azon gyerekek száma, akik rendszeresen sportolnak?
Ha egy kellemes nyári hétvégén megnézzük a felújított sportpályáinkat, azt fogjuk látni, hogy sokkal többen veszik igénybe a lehetőséget, mint a régi, elhasználódott, adott esetben balesetveszélyes tereket. A szülők is sokkal szívesebben viszik ki ezekre a helyekre gyermekeiket. Ez a piramis legalja. Egy szinttel feljebb szervezi a diáksport-életet a Debreceni Sportcentrum-Sportiskola. Ennek eredményességéről mindent elmond a májusi Veled kerek a világ elképesztő sikere. Több ezer óvodás- és általános iskolás próbálta ki a rendezvényen a DSI-ben űzhető sportágakat. Az év közben zajló Kincskereső program lényege pedig, hogy ne csak várjuk a tehetségek felbukkanását, hanem aktívan tegyünk is azért, hogy a fiatalok megtalálják a hozzájuk leginkább illő mozgásformát. Végül pedig a csúcson ott van az élsport, amiben szintén jól állunk. A vidéki városok közül egyedülálló módon labdarúgásban, kosárlabdában és kézilabdában is kiemelt nemzeti akadémia működik Debrecenben. A DVSC és a DEAC csapatai országos és nemzetközi szintéren is jelen vannak, öregbítve városunk hírnevét. Úgyhogy a példa adott, van perspektíva a debreceni gyerekek előtt, ha profi pályafutást szeretnének befutni Debrecenben. Azt gondolom, a városvezetés minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy ezeken a szinteken előrelépjünk.
A következő évben, években iskolai sport terén milyen terveket szeretne megvalósítani a város?
A legfontosabb feladatunknak továbbra is a lehetőségek megteremtését tartjuk. Nagyon jó helyzetben vagyunk a sportinfrastruktúrát illetően, nincs olyan vidéki város, ahol ennyi korszerű csarnok, uszoda, pálya vagy sportolásra alkalmas terület van, de még ezt is lehetne tovább bővíteni. Folyamatosan érkeznek az igények az utánpótlás-egyesületektől különösen az uszoda és a jégcsarnok használatára, ez pedig kellemes probléma, hiszen azt jelenti, hogy szeretnének sportolni a gyerekek. Vizsgáljuk annak a lehetőségét, hogy hogyan tudnánk hatékonyabban és mindenki számára kielégítő módon kihasználni a rendelkezésre álló infrastruktúrát, és nem zárkózunk el a bővítéstől sem, bár azt azért látni kell, hogy egy új létesítményt nemcsak megépíteni, de üzemeltetni is kell, ami minden évben több százmillió forintos tétel a város költségvetésében, már így is. Sajnos az energiaárak az ismert világpolitikai okok miatt többszörösére nőttek, ami súlyos terhet jelent a város számára, hiszen el lehet képzelni, hogy milyen rezsiköltsége van például egy jégcsarnoknak vagy sportuszodának. Ami pedig a konkrét elképzeléseinket illeti, szeretnénk még inkább motiválni a diákokat a sportolásra, ezért dolgozunk egy olyan jutalmazási rendszer, ösztöndíj megalkotásán, ami egyrészt elismeri, másrészt pedig segíti azokat a fiatal tehetségeket, akikre eddig kevesebb figyelem hárult, de eredményeik és elkötelezettségük alapján megérdemlik a támogatást. Szerencsére nagyon sok érdemes jelölt jöhet majd szóba.
KZT