
Mint ismert, Pallag lesz a helyszíne az épülő velodromnak – fedett kerékpáros körpálya – ahol egy komplex sportinfrastruktúra is kialakításra kerül, melynek már elkezdődtek a munkálatai. Szerdán kora délután a helyszínen sajtótájékoztatót tartottak, melyen megjelent Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere, Princzinger Péter, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke, valamint Becsky András, a Debreceni Sportcentrum ügyvezetője.
Papp László elsőként arról beszélt, a városvezetés nagy örömmel vette, hogy a kormány a magyar kerékpársport központjaként Debrecent jelölte ki.
„Két nagy volumenű fejlesztés zajlik majd a pallagi területen, amely egy önkormányzati, több mint 20 hektáros rész, közvetlenül a 4-es főút mentén. Az első ütemben egy velopark épül meg, amely két szakaszra lesz bontva, majd a nagyprojekt a velodrom felépítésével lesz kész. Az engedélyes tervek végső fázisában járunk, hamarosan a közbeszereztetés is elindul. A sportlétesítmény megépülése új lökést adhat a kerékpársportnak, amely Debrecen szempontjából is kiemelt jelentőségű, hiszen itt az utánpótlás-bázis is erős lábakon áll” – emelte ki a fejlesztés fontosságát a polgármester, majd a helyszín jövőbeli megközelítéséről is szót ejtett – “A város részéről igyekszünk minden feltételt megvalósítani ahhoz, hogy a sportinfrastruktúra és a hozzá kapcsolódó egyéb fejlesztések is megfelelőek legyenek. A pallagi részt nem fogjuk terhelni autós közlekedéssel, a terület megközelítése ilyen módon kizárólag a 4-es főút felől lesz lehetséges.”
Papp László elmondta, hogy az elmúlt hetekben véglegesítették a Debrecen-Bocskaikert kerékpáros nyomvonalat. Ezen kívül a pallagi kerékpárútra is készen vannak a kiviteli tervek, amely végpontja a TEVA gazdasági bejáratánál lesz. A kerékpáros úthálózat fejlesztés tehát folytatódik, a pallagi központba tehát több irányból is el lehet majd jutni.
Princzinger Péter hozzátette, hogy egy Közép-Európában egyedülálló komplexum jön létre Pallagon. Kiemelte, a jövőben más városokból és külföldről is jönnek majd edzőtáborozni a sportolók Debrecenbe, tehát a velopark a sportturizmus egyik központjává fog válni. A 24 labdarúgópályányi területen egy egész évben használható cyclocross pálya fog formálódni.
„A hely arra ad lehetőséget, hogy a debreceni sportolók gyermekektől felnőttekig, amatőröktől profikig, közúti közlekedéstől mentes, biztonságos környezetben tudjanak majd edzeni és gyakorolni. Itt egy variálható nyomvonalvezetésű pálya lesz, és amennyiben minden jól halad, november-decemberben már versenyeket is rendezhetünk” – mondta a szövetség elnöke.
A pályát a Debreceni Sportcentrum fogja majd üzemeltetni, a cég ügyvezetője, Becsky András a sportszakmai összefonódásról beszélt.
„Debrecen valamennyi általános iskolás korú gyerekét közlekedésbiztonsági, ügyességi képzéssel és oktatással kis tudjuk majd szolgálni, így széles lesz a merítési bázis. A rendőrséggel, illetve egyéb közreműködő partnerekkel együttműködve tudatosan tesszük elérhetővé a létesítményt.”
Becsky András bejelentette, hogy a legnagyobb debreceni kerékpárosklub, a DKSI, valamint a Debreceni Sportcentrum-Sportiskola a jövőben a várost közösen fogja képviselni, a versenyeken DSI Cycling Team néven fognak majd indulni.
„Magyarország legnagyobb utánpótlás-nevelő és versenyeztető kerékpáros klubjává válnánk, bízom benne, hogy az eredményesség szempontjából is ott leszünk majd az első helyen.”
T.H.




