Cívis Kupa: Ezüstérmes a magyar U15-ös válogatott

Húsvét vasárnap a helyosztókkal zárult a 2019-es Cívis Kupa. Szerencsére a záró nap sem maradt hazai kötődésű esemény nélkül: a fináléban a magyar U15-ös válogatott a HSC Róma csapatával küzdhetett a tornagyőzelemért.

0

58374102_1261088410715853_3037154057140568064_o-1024x683-300x200 Cívis Kupa: Ezüstérmes a magyar U15-ös válogatottFotó: debka.hu

A program reggel 9 órakor az ötödik helyért rendezett összecsapással kezdődött. A cseh Sokol Prazsky nagyszünetbeli hat pontos hátrányából a harmadik negyedben tízpontos előnyt kovácsolt, így megszerezte az ötödik helyet nagyváradi ellenfelével szemben.

A bronzmérkőzésen a szlovén KK Grosluplje és az olasz Next Step Academy csatáztak a harmadik helyért. Húsz perc játék után fej-fej mellett álltak a felek, a fordulás után viszont a 24 pontig jutó Mai Zvegla vezette délnyugati szomszédaink megléptek az olaszoktól. Ezt az előnyt tartani tudták a találkozó végéig, így az ő nyakukba került a bronzérem.

13 órától kezdődött a várva várt finálé, melyre szép számú nézősereg gyűlt össze az Oláh Gábor utcai sportcsarnokban. Antonio Matera pontjai nyitották meg a gólgyártást, előbb egy középtávolit, majd egy triplát süllyesztett el a magyarok gyűrűjében. A mieink szekerét a debreceni nevelésű Fekete Csongor indította be egy duplával. A negyed végén 20-19-es római előny állt az eredményjelzőn.

A második negyedben elkapta a fonalat az U15-ös válogatott, átvették a vezetést, sőt, Horváth Ádám kosaraival a játékrész közepén már hét egység is volt az előnyük. Ebből ötöt sikerült megtartani a félidőre, 40-35-ös hazai vezetéssel fordultak a csapatok.

A szünet Váradiné Szarka Ildikó tanítványaira volt jobb hatással, Kertész Dávid kettese után tíz pont felé nőtt a differencia. A vendégeket Lionel Abega próbálta meccsben tartani, azonban a mieink kiváló csapatjátékukak köszönhetően méginkább elhúztak, a negyed végére kialakítva a mérkőzés legnagyobb különbségét. (64-50)

A záró etapban aztán jött a hideg zuhany: a megállíthatatlan Lionel Abega vezetésével egy 13-2-s futást produkáltak az olaszok, amivel kiegyenlítettek. (71-71) Csendes Péter hármasával úgy tűnt, átlendülhet a holtponton a hazai csapat, de ekkor Abega ismét a kezébe vette a marsallbotot, futószalagon gyártotta a pontokat, és visszavette a vezetést klubjának. (74-79) Horváth Ádám távolija visszahozta a magyar reményeket, de Abegára továbbra sem találta az ellenszert a védelem, ziccerével már négy volt közte. (77-81) Két másodperccel a lefújás előtt Hajdú Péter is betalált kintről, de ekkor már késő volt, azonnal faultolni kellett, Abega az első büntetőjét értékesítette, a másodikat pedig rutinosan a gyűrű szélének dobta, ezzel lepörgetve az órát.

A magyar csapatot a Kovács Levente (15 pont), Horváth Ádám, Hajdú Péter (13-13 pont) trió húzta, de a debreceni Fekete Csongor is impozáns számokkal rukkolt elő. (8 pont, 7 lepattanó) Nem mehetünk el szó nélkül Lionel Abega lélegzetelállító teljesítménye mellett sem, az olasz fiatal 42 pontjával és 14 lepattanójával gyakorlatilag egymaga nyerte meg a finálét a rómaiaknak.