Bemutatkozik a Capoeira Debrecen

A harcművészetek színes palettáján egy egészen különleges önvédelmi sport is szerepel, abban különbözik leginkább a többitől, hogy a mozdulatokat zenei kíséretre végzik, akrobatikus mozdulatokat tartalmaz. A debreceni iskola vezetője, Magyar Róbert kalauzolt el minket a capoeira világában, illetve mutatta be az egyesületet.

0

capoeira-300x199 Bemutatkozik a Capoeira Debrecen

A capoeira, mint harcművészet hogyan alakult ki?

Az eredete egészen a 16. századig nyúlik vissza, amit a Brazíliába behurcolt afrikai rabszolgák alakítottak ki. A szónak több jelentése létezik, ezek egyike az ország belső területén lévő őserdőkre utal, ahol a szökött rabszolgák próbáltak elrejtőzni, akik úgynevezett Quilombusokat (autonómiák) hoztak létre, ezek közül a Palmares egy állam volt az államban. Itt Ganga-Zumbi vezetésével harcosokat képeztek. Zumbit 1695. november 20-án a portugál gyarmatosítók elfogták és megölték, erről a napról a capoeristák minden évben megemlékeznek. A rabszolgáknak tiltottak minden harci technika tanulását, ezért zene és régi, rituális táncok mögé rejtve gyakorolták a mozdulatokat.

Mikortól és kinek köszönhetően vált legálissá?

A rabszolga felszabadítás után továbbra is tiltották, aki mégis gyakorolta, arra börtönbüntetés várt. A 30-as években vált legálissá, ami két mesternek köszönhető, Mestre Bimba Mestre Pastinha alapították az első iskolákat, bemutatókat tartottak, igyekeztek kihangsúlyozni a capoeria közösségformáló pozitív hatását. Nagyon hamar népszerű lett Brazíliában, mára az ország nemzeti sportja. Az 1980-as évektől kezdett világszerte elterjedni, Európában is egyre több iskola nyílt.

Miben különbözik a többi harcművészeti ágtól?

Fürge, trükkös akrobatikus mozdulatok jellemzik, zene a capoeira szerves része, ami meghatározza a játék (küzdelem) ritmusát. Maga a küzdelem egy körben (roda) zajlik, a kört alkotók énekelnek, a zene ütemére a körben lévők pedig játékos küzdelmet vívnak. Lassú zene alatt általában lassabb, komplexebb mozdulatokat, mozgássorokat hajtanak végre, az ütéseket csak imitálják vagy jelzik. A gyorsabb ütemű zene hatására a játékosok mozgása is felgyorsul, ami lehetővé teszi szélesebb, magasabb mozdulatok végrehajtását. Ilyenkor a roda által meghatározott kör is kitágul, hogy a játékosoknak több terük legyen. Ekkor nagyobb hangsúlyt kapnak az ugrások, köríves rúgások.

capoeira-intensivo-2017-debrecen-9-300x200 Bemutatkozik a Capoeira Debrecen

A versenyeken mi alapján döntik el, ki a győztes?

A verseny a hagyományápolásról szól, azt pontozzák, ki tudja autentikusabban bemutatni képességeit. Figyelembe veszik a ritmust, kreativitást, stílust, technikát, folyamatosságot, valamint a capoeira művészetének, kultúrájának és tradíciójának ismeretét. A küzdelem nem az ellenfél „megsemmisítéséről” szól, de vannak olyan versenyek, ahol az ütéseket, rúgásokat pontozzák.

capoeira-intensivo-debrecen-01-300x200 Bemutatkozik a Capoeira Debrecen

Hogy ismerkedett meg ezzel a sporttal?

Sokat nem tudtam a capoieráról, egy ismerősöm vitt el egy edzésre, nagyon megtetszett, szinte azonnal magával ragadott maga a stílus és a hangulat, az, hogy több, mint egy küzdősport, sokkal szabadabb mozgásformát enged.

Mi adta az ötletet, hogy saját iskolát nyisson?

Visszatekintve a kezdetekre, utólag elég merész ötlet volt részemről, de szerettem volna úgy edzeni, hogy nem vagyok egyedül, mivel régi csoportom Pestre koncentrálódott. Mesteremmel átbeszéltük a saját iskola alapításának ötletét, amibe beleegyezett, így lett saját csoportom, Capoeira Debrecen néven. Egy két tanítvánnyal kezdtem, majd ahogy telt az idő, folyamatosan duplázódott a létszám, később már gyerekcsoportot is indítottam.

capoeira-intensivo-2017-debrecen-2-300x200 Bemutatkozik a Capoeira Debrecen

Milyen adottságokkal kell rendelkeznie azoknak, akik ezt a sportot szeretnék művelni?

Semmi különleges adottság nem kell hozzá, az alapokat mindenki el tudja sajátítani, fokozatosan lehet fejlődni, egyre gyorsabbak, rugalmasabbak lesznek, fejleszti az erőnlétet, a hajlékonyságot, az egyensúly és ritmusérzéket.

Kiknek ajánlaná a capoeirát?

Kortól, nemtől függetlenül bárkinek, akik szeretnek közösségben edzeni, akiket érdekel a brazil kultúra. A capoeira energiával tölti fel az embereket, egy fárasztó nap után jókedvűen, teljesen felszabadultan fejezik be az edzéseket. Mi nem járunk versenyekre, nálunk a közösségfejlesztés és az önmegvalósítás a legfontosabb.

capoeira-intensivo-2017-debrecen-10-300x200 Bemutatkozik a Capoeira Debrecen

Akik kedvet kapnak, hogy kipróbálják ezt a harcművészeti ágat, milyen költséggel számoljanak, illetve hol tudnak jelentkezni?

Komolyabb költségbe csak a ruha megvétele jelent, ez felnőtteknél 15.000, míg gyermekeknél 12.000 forint kölül9 összeg, ezen kívül a havi tagdíjat kell fizetni. Akik szeretnének jelentkezni, személyesen a Domb utca 1 alatt lévő első emeleti edzőteremben tehetik meg, a honlapunkon, www.capoeiradebrecen.hu oldalon megtalálható időpontban. Ezen kívül a közösségi oldalakon is megtalálhatók az elérhetőségeink, de telefonon, a +36 30 360-1220-as számon, vagy az info@capoeiradebrecen.hu e-mail címen is érdeklődhetnek. Mindenkit szeretettel várunk, aki különlegességre vágyik, kedveli a harcművészeteket, de nem szeretne ütéseket, rúgásokat elszenvedni és egy jó társaságba tartozna.

Fotók: capoeiradebrecen.hu