Salakmotor: Lengyel győzelem a Húsvét Kupán

Jakub Jamróg a szlovén Skorját és a lett Mihailovot megelőzve nyerte meg a szezon első versenyét a debreceni Perényi Pál Salakmotor Stadionban.

0

20220415_165634-300x195 Salakmotor: Lengyel győzelem a Húsvét KupánFotó: Ásztai Csaba

Idén először bőgtek fel a motorok a debreceni oválon, ugyanis péntek délután megkezdődött a 2022-es salakmotoros szezon. Az ünnepi hétvége nyitányaként a Perényi Pál Salakmotor Stadionban került megrendezésre a Nemzetközi Húsvét Kupa, mely eseményen tizenhat vaspapucsos állt rajthoz. A verseny különlegessége, hogy első ízben láthattak a sportág szerelmesei, Celina Liebmann személyében női motorost a mezőnyben. Nem kezdő versenyzőről van szó, a német hölgy igencsak jól húzza a gázt, hazájában a legjobb salakszóró, aki már a lengyel ligában is szerzett pontokat.

A tizennyolc futamos verseny eltért a szokásostól, ugyanis ezúttal kieséses rendszerben bonyolították le a viadalt. A legjobbak a felsőházba kerültek, míg azok, akik gyengébben teljesítettek, az alsóházban folytatták a küzdelmeket. Az első rajt előtt a gyerekek vették birtokba a salakot, akik futóbiciklizésben mérték össze erejüket. A közel egykörös verseny bővelkedett izgalmakban, látványos előzésekben, végül egy kisfiú ért elsőként célba.

Az első futamban már pályán láthattuk a mezőny egyetlen női salakosát, Celina Liebmannt, aki jó rajtot követően a harmadik helyen ért célba. Az elsőhöz hasonlóan a következő három etapban is lengyel salakszóró végzett az élen, a legnehezebb dolga Ernest Kozának volt, aki célfotóval előzte meg az argentin Nicolas Covattit. A negyeddöntőbe továbbá egy ukrán, egy szlovén és egy magyar versenyző jutott, Kovács Roland két körön át sikeresen verte vissza az ukrán Lysak támadásait.

Következtek az úgynevezett reményfutamok, melyek első két helyezettjei számára még élt a remény az elődöntőbe jutásra. A második kör már nem múlt el bukás nélkül, a 6. futamban az olasz Niccolo Percotti az első egyenesben esett egy hatalmasat. Szerencsére az esetet megúszta sérülés nélkül, ám az újraindításnál már nem állhatott rajthoz. A folytatás sem volt zökkenőmentes, ezúttal Magosi Norbert kötött ki a légpárnában a rajt utáni kanyarban, ám mint az olasz salakos, ő is apró karcolásokkal megúszta az esést. A debreceni közönségkedvenc rajthoz is állt az újraindításnál, de nem tudta kiharcolni a továbbjutást, ahogyan Kovács Roland is az alsóházi helyosztókon folytathatta.

A negyeddöntők során megdőlt a pályacsúcs is, a lengyel Jakub Jamróg 1:06.51-et repesztett, rajta kívül honfitársa, Robert Chmiel, valamint az utolsó előtti egyenesben előző ukrán Levisin és a szlovén Skorja jutott egyenes ágon az elődöntőbe. A pályakarbantartás után a még kiadó elődöntős helyekért szálltak motorra a vaspapucsosok, melyeket Cyfer, Mihailov, Koza és Covatti szerzett meg, az esélyesek között emlegetett Matic Ivacic ugyanakkor nem került be a legjobb nyolc közé. Az alsóházi helyosztók egyik legemlékezetesebb pillanata volt, amikor Liebmann kívülről lerajtolta az urakat, s megnyerte futamát, a német hölgyet állva tapsolta a Perényi Pál Stadion közönsége. Kovács Roland a 12., Magosi Norbert a 14. helyen zárt, mindkét debreceni versenyző szépen helyt állt az erős mezőnyben.

Mindkét elődöntő fordulatosan és izgalmas csatát hozott, a két lengyel, Jamróg és Koza gyakorlatilag rajt-cél győzelemmel, míg a szlovén Skorja és a lett Mihailov az utolsó kanyarban előzve jutott a fináléba. Ott aztán Jakub Jamróg nem sok esélyt hagyott az ellenfeleknek, mögötte másodikként Skorja ért célba, míg a bronzérmet a lett Mihailov nyakába akasztották. A kilátogató közönség nagyszerűen szórakozott, s ez még csak a kezdet: májusban és júniusban a világ legjobb vaspapucsosai érkeznek Debrecenbe.