Ticket To Paris

A magyar női kézilabda-válogatott a legyőzve Japánt is a Főnix Arénában és csoportelsőkén kvalifikálta magát a párizsi olimpiára.

0

DSC_4306-300x155 Ticket To ParisNői csapatunk a 2023. decemberi világbajnokságon elért 10. helyének köszönheti, hogy részese lehetett a selejtezőnek, amelynek esélyesként vágott neki. Részben azért, mert az előzetes papírforma azt diktálta, hogy a párizsi kvótáért a második helyért fő riválisnak tűnő Japánt kell megelőznie, részben azért, mert a nemzetközi szövetség, az IHF Debrecennek ítélte a négyes viadal rendezési jogát, így együttesünk a hazai pálya előnyét élvezhette.

A mezőny ugyan az utolsó pillanatban változott, de ez érdemben nem módosított az erőviszonyokon. A vízum gondjai miatt visszalépni kényszerült Kamerun helyett Nagy-Britannia ugrott be a négyesbe, ám nyilvánvaló volt, hogy legyőzése a további három indulónak nem okozhat gondot. A magyar válogatott a csütörtöki nyitányon könnyed, edzésszerű mérkőzésen 49-11-re leiskolázta a briteket, majd pénteken bravúros teljesítménnyel, képességei felső határán játszva, olykor azt felül is múlva, 28-25-ös diadalt aratott Svédország felett.

A vasárnapi záró találkozót így nagyon kedvező helyzetből várhatták a mieink: még négy gólos vereséggel is kijutottak volna az olimpiára. Ettől még természetesen senki nem arra készült, hogy kikapjon Japántól.

Határozottan kezdett a magyar válogatott, amely tudta: pontszerzése esetén csoportelsőként, legfeljebb négy gólos vereséggel pedig csoportmásodikként kijut a párizsi olimpiára. Böde-Bíró Blanka védéseivel, masszív védekezéssel és Kuczora, Klujber, valamint Győri-Lukács góljaival kezdtek a mieink, akik az első negyedóra végére öt gólos előnyt építettek ki, hatékonyan hatástalanítva a japánok 7 a 6 elleni támadásait, és számos üres kapus gólt szerezve biztos, hét gólos előnnyel tértek szünetre.

Szünet után megtartotta, majd növelte is előnyét a magyar csapat, fantasztikus közönsége által támogatva pedig szebbnél szebb gólokat szerzett. Minden játékos lehetőséget kapott Golovin Vlagyimir szövetségi kapitánytól, az utolsó percek pedig már ünnepi hangulatban teltek, hogy aztán a végső dudaszó pillanatában óriási ünneplés vehesse kezdetét. Magyarország csoportgyőztesként kijutott a párizsi olimpiára!

Női olimpiai selejtező, I. csoport: 3. forduló, Debrecen:

MAGYARORSZÁG – JAPÁN: 37-28 (18-11)

Magyarország: Böde-Bíró, Janurik (kapusok), Albek 1, Bordás, Debreczeni-Klivinyi 4, Füzi-Tóvizi 1, Győri-Lukács 6, Kácsor, Klujber 11 (2), Kuczora 3, Márton 3, Papp 1, Pásztor 2, Simon 4, Szöllősi-Schatzl 1, Vámos

Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir

Japán: Kametani, Baba (kapusok), Aizawa 7 (3), Hatsumi 2, Hattori 1, Ishikawa 3, Kasai 2, Kitahara, Matsumoto 1, Nagata, Nakayama 4, Okada 4 (1), Sahara 1, Sasaki 1, Yoshidome 1, Yoshino 1

Szövetségi kapitány: Kusumuto Shigeo

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány: – Nagyon boldog és büszke vagyok a csapatra. Három győzelemmel, csoportelsőként jutottunk ki az olimpiára. Azt hiszem a svédek elleni győzelmünk és játékunk alapozta meg a sikert, és ma a japánok ellen is hasonló színvonalon tudtunk kézilabdázni. Köszönjük mindenkinek a támogatást!

Klujber Katrin, a mérkőzés legjobbja: – Leírhatatlanul büszke és boldog vagyok. Három évvel ezelőtt zárt kapuk mögött jutottunk ki az olimpiára és ott is nézők nélkül játszottunk, ezen a hétvégén a szurkolók buzdítása fergeteges volt, nagyon köszönjük a támogatásukat! Gratulálok a csapatnak, a stábnak!

Ilyés Ferenc, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke: – Történelmet írtunk, húsz év után lesz ott újra két kézilabdacsapatunk, sőt, a strandkézilabda-bemutatón is lesznek magyarok Párizsban, így elmondhatjuk: soha ennyi magyar kézis nem volt még a játékokon! Gratulálok a csapatnak, a stábnak, és persze újra a férfiválogatottnak, egyúttal köszönjük a támogatást a szurkolóknak, a Sportért Felelős Államtitkárságnak, a Magyar Olimpiai Bizottságnak, és elődömnek, Kocsis Máténak, aki rengeteget tett a sportágért 2015 és 2023 között. Köszönöm a kollégáimnak, akik a szervezés során szintén a legjobbjukat tették bele a munkába, és külön köszönet sportdiplomáciánknak, hogy mindkét szakágban elnyertük a selejtező rendezési jogát. Holnaptól új időszak kezdődik, hiszen új és bátor célokat fogalmazhatunk meg, de a mai este az ünneplésé, hiszen ami az elmúlt hónapokban történt, számunkra felér egy olimpiai győzelemmel.

Kocsis Máté, a Magyar Kézilabda Szövetség korábbi elnöke: – Történelmet írt a magyar kézilabdázás, az hogy mindkét csapatunk kint van az olimpián, és vitathatatlanul újra része világelitnek, magyarként büszkeség, kézilabda szövetségként elégtétel. Sokan nem hittek abban, hogy ez sikerülhet, de mi is sokan voltunk, akik igen. Olyan álom vált valóra, ami csak ritkán adatik meg egy életben, felejthetetlen élmény lesz, ami most történik.

Novák András, az MKSZ operatív igazgatója: – Mindkét csapatunk kint van 20 év után az olimpián. Hosszúnak tűnő, de időben reális építkezés volt az elmúlt évek munkája! Köszönet illeti a szülőket, akik rengeteg energiát tesznek bele az elején a gyerekekért, és köszönet a szakembereknek, a kluboknak, a támogatóknak, külön köszönet az állami szerepvállalásnak, segítségnek és legfőképpen a kollégáimnak! Van okunk ünnepelni, de keddtől azon kell dolgozni hogy ezt a sikert és sportági helyünket hosszútávon megtartsuk!

Női válogatottunk ezzel 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008 és 2020 (2021?) után nyolcadik alkalommal jutott ki az olimpiára. Az pedig negyedszer és 2004 óta először fordul elő, hogy mindkét magyar kézilabda-válogatott szerepelhet a nyári játékokon. A mérkőzést és az olimpiai selejtezőt követő nyilatkozatok érthetően e többszörös öröm jegyében fogantak.

Az olimpiai női és férfi torna csoportbeosztását április 16-án, kedden 17.30-kor sorsolják ki Párizsban. Férfi együttesünk a harmadik kalapban, a németekkel együtt, míg a női az első kalapban, a norvégokkal együtt várja a sorsolást.

A női olimpiai torna sorsolás előtti kiemelése:

1. kalap: Norvégia (vb-2., a rendező Franciaország mögött), Magyarország

2. kalap: Hollandia, Németország

3. kalap: Szlovénia, Spanyolország

4. kalap: Svédország, Franciaország (rendező)

5. kalap: Dánia (Eb-2., az Európa-bajnok Norvégia mögött az Európa-bajnok jogán), Brazília (Pán-Amerikai Játékok győztese)

6. kalap: Angola (Afrika-bajnok), Dél-Korea (ázsiai selejtezőtorna győztese)